Mad Customer

آیا طراحی وب سایت شما باعث از دست دادن مشتریانتان می شود؟

وقتی من مقاله ای با عنوان “اهمیت ظاهر، کارآمدی و قابلیت استفاده از موتور جستجوگر در طراحی وب” نگاشتم که در آن به اهمیتکارآمدی وب سایت و پیدا شدن آن توسط موتور های جستجوگر، زمان ساخت وب سایت پرداختم، تعداد بی شماری پیام از بازدیدکنندگان وب سایت دریافت کردم که همگی از من خواسته بودند از وب سایت آنان بازدید کنم. از آنجا که من فرصت انجام چنین کاری را ندارم، به این نتیجه رسیدم که احتمالا نوشتن مقاله ایکه به برخی اشتباهات رایج در طراحی وب سایت، که به طور کلی در چند وب سایت آن را مشاهده نموده ام، می تواند مفید واقع شود. بنابراین این مقاله به طور کلی باورهای غلط و اشتباهات رایج حین طراحی وب سایت تجاری را به چالش می کشد.

 آیا طراحی وب سایت شما باعث از دست دادن مشتریانتان می شود؟

برخی نکات کاربردی اولیه برای طراحی وب سایت های تجاری

راهنمای کاربردی برای طراحی وب سایت هایی که محصولات و خدمات عرضه می کنند.

وقتی من مقاله ای با عنوان “اهمیت ظاهر، کارآمدی و قابلیت استفاده از موتور جستجوگر در طراحی وب” نگاشتم که در آن به اهمیتکارآمدی وب سایت و پیدا شدن آن توسط موتور های جستجوگر، زمان ساخت وب سایت پرداختم، تعداد بی شماری پیام از بازدیدکنندگان وب سایت دریافت کردم که همگی از من خواسته بودند از وب سایت آنان بازدید کنم. از آنجا که من فرصت انجام چنین کاری را ندارم، به این نتیجه رسیدم که احتمالا نوشتن مقاله ای که به برخی اشتباهات رایج در طراحی وب سایت، که به طور کلی در چند وب سایت آن را مشاهده نموده ام، می تواند مفید واقع شود. بنابراین این مقاله به طور کلی باورهای غلط و اشتباهات رایج حین طراحی وب سایت تجاری را به چالش می کشد.

مشتریان شما باید به راحتی بتوانند لیست قیمت ها را چک کنند

برخی وب سایت ها تلاش می کنند که لیست قیمت محصولات خود را از چشم مشتریانشان پنهان نمایند. برخی از این وب سایت ها قیمت محصولاتشان را تنها در زمانی نشان می دهند که شما بر روی دکمه “خرید” یا “سفارش” کلیک می کنید، یا حتی بدتر، زمانی که حساب کاربری در وب سایتشان درست می کنید. برخی وب سایت های دیگر نیز لیست قیمت دارند، ولی آن را جایی دور از دسترس در سایت پنهان کرده اند که به راحتی از صفحه اصلی یا صفحه محصولات قابل دسترسی نباشد.

من کاملا مطمئن نیستم که دلیل این کارشان چیست. اما احتمالا آنها تصور می کنند که اگر مشتری تا زمانی که به صفحه خرید یا سفارش منتقل می شود، از قیمت محصولات اطلاعی نداشته باشد، بیشتر به خرید محصول ترغیب می شود. این سبک تفکر واقعا مضحک است!

انواع مختلفی از بازدیدکنندگان به وب سایت شما می آیند. بیایید تصور کنیم آنها فقط می خواهند محصولات را نگاه کنند. در این صورت آنها اگر محصول باارزشی درون وب سایت شما پیدا کنند که قیمت آن هم به نظرشان مناسب است، احتمالا آن را تا زمانی که در آینده به این محصول احتیاج پیدا کنند به خاطر می سپارند. اما اگر قیمت این محصول به سادگی قابل رویت نباشد، آیا واقعا فکر می کنید که آنها تمام سایت را بالا و پایین می کنند تا قیمت این محصول را پیدا کنند؟ یا آیا فکر میکنید که این بازدید کننده معمولی کلید خرید را فشار می دهد تا بالاخره جایی در پروسه ثبت سفارش قیمت این محصول را پیدا کند؟ یا آیا فکر میکنید آنها دردسر ساخت حساب کاربری را تحمل می کنند، اطلاعات شخصی خودشان را در اختیار شما قرار می دهند تا تنها قیمت یک محصول را مشاهده نمایند؟

اما حقیقت این است که خریداران واقعی اگر قیمت محصولات را پیدا نکنند، به سادگی به وب سایت های دیگری می روند. به یاد داشته باشید: ما درباره یک فروشگاه آجر و ملات صحبت نمی کنیم، که لازم باشد هزینه و وقت صرف کنید تا به یک فروشگاه دیگر بروید! درون دنیای اینترنت، رقیب شما تنها یک کلیک با شما فاصله دارد. و موتور های جستجو به سادگی می توانند بیش از هزاران وب سایتی که همین محصول شما را به فروش می رساند به مشتری پیشنهاد دهند. من به این نتیجه رسیده ام که برخی از فروشندگان محصولات ساختمانی (معمولا خرده فروشان) قیمت را در دسترس نمیگذارند تا مشتریان محبور شوند قیمت را از فروشندگان بپرسند و آنجا فروشندگان فرصت این را پیدا می کنند که مشتری را راضی به خرید نمایند. مهم نیست که این روش واقعا ایده خوبی برای فروش محصولات ساختمانی هست یا نه (که من معتقدم حتی در این صورت هم تعدادی از مشتریان خود را از دست خواهید داد)، اما این را مطمئنم که این روش برای فروشگاه های اینترنتی اصلا ایده خوبی نیست.

فرقی نمی کند شما چطور راجع به این امر فکر می کنید، هر مشتری و مشتری بالقوه ای باید قیمت محصولات را بداند. حتی مشتری ای که مسئول خرید برای شرکت خود است هم می خواهد قیمت را بداند. سخت کردن اطلاع از قیمت برای مشتری، ساده ترین راه برای از دست دادن مشتریان بالقوه است. همانطور که بسیاری از کارشناسان تا به حال تجربه کرده اند، متوسط کاربران اینترنت متوجه این امر هستند. اگر بازدیدکننده ها نتوانند در چند ثانیه ابتدایی که به وب سایت شما نگاه می کنند چیزی که می خواهند را بیابند، صفحه شما را ترک می کنند. و اینجاست که رقیبان شما خوشحال خواهند شد که این بازدید کننده را به صفحه خود بیاورند.

برای محصولات خود توضیحات و تصاویر واقعی تهیه کنید

من متوجه شده ام که طراحان جدید وب سایت با برخی توصیه های متضاد راجع به طراحی مواجه هستند. یکی از این توصیه های متناقض، این است که باید همه چیز مختصر و کوتاه باشد تا بتوانید نظر آن دسته از بازدید کنندگانی که چند ثانیه در وب سایت شما مانده اند را جلب کنید. من با این نظریه مخالفم چرا که شما باید محصولات خود را کاملا معرفی کرده و تصاویری از محصولات، یا اسکرین شات از نرم افزارهای خود را ارائه دهید.

بهترین راه برای حل این مشکل به نظر من این است که نگاهی به وب سایت Amazon.comبیاندازیم. آنها برای هر محصولشان (البته آنها محصولات بسیار زیادی را در صفحه “محصولات” عرضه می کنند) معمولا یک توضیح مختصر، یک عکس واقعی، قیمت و لینکی برای خرید تهیه می کنند. آنوقت اگر این توضیح مختصر شما را متقاعد کرد، می توانید روی لینک کلیک کنید و توضیحات بیشتری راجع به این محصول نیز دریافت نمایید.

برای هر محصول، یک صفحه به همراه توضیحات کامل و تصاویر واقعی این محصول ضروری ست. اگر محصول شما گران قیمت باشد یا رقیبان زیادی این محصول را ارائه می کنند، باید حتما این کار را انجام دهید. توضیحات کامل و زیاد و تصاویر محصولی که می خواهید به فروش برسانید، احتمال فروش این محصول را بالا می برد. مشتریان بالقوه از این توضیحات استفاده می کنند تا تصمیم بگیرند که آیا این محصول را خریداری نمایند یا خیر. آنها به صفحه محصول شما نگاه می کنند و آن را با چیزی که درباره آن گفته اید مقایسه می نمایند. و بعد از آن خودتان باید تصمیم بگیرید که آیا تمامی نکات برجسته این محصول یا خدمات را در این صفحه ذکر کنید یا خیر. این کار به منزله استخدام فروشنده ای برای دعوت مشتریان به داخل مغازه و خرید محصول می باشد.

یک صفحه محصولات حاوی اطلاعات کامل و جزئی راجع به محصولات تمام چیزی که شما می خواهید نیست. شما به جایی برای قرار دادن دکمه خرید یا سفارش در بالا یا پایین صفحه نیز احتیاج دارید.. اگر صفحه محصولات شما خیلی طولانی باشد، احتمالا باید چند جای صفحه دکمه خرید محصول را قرار دهید. مشتریان خود را مجبور نکنید که حتما به پایین صفحه بروند تا بتوانند محصول را خریداری نمایند. شما ممکن است زحمت بسیار و وقت بی شماری را برای تهیه کردن این توضیحات برای محصولاتتان کرده باشید، اما نباید مشتریان خود را با اجبار کردنشان برای خواندن تمامی این توضیحات آزرده خاطر سازید. برخی از مشتریان به سادگی متقاعد می شوند یا برخی از آنها وقتی به صفحه توضیحات می آیند، از قبل تصمیمشان را برای خرید گرفته اند، شما نباید این افراد را معطل کنید.

به مشتریان خود اجازه دهید هرگونه که می خواهند وب سایت شما را زیر و رو کنند

آیا تا به حال برایتان پیش آمده است که وارد فروشگاهی بشوید و یک فروشنده یکسره راجع به محصولی برای شما توضیح دهد. و حتی شما فرصت این را پیدا نکنید که به او بگویید: باشه! من میخوام این رو بخرم! شما در واقع می خواهید محصول را خریداری کنید اما فروشنده حتی یک لحظه صحبت خود را قطع نمیکند.

چنین فردی در دنیای واقعی به ندرت پیدا می شود. ولی من بسیاری از وب سایت ها را می بینم که از این راه استفاده می کنند. یکی از مشخصات چنین وب سایتی این است که امکانات بسیار پایینی دارد. شما به راحتی نمی توانید به دیگر صفحات وب سایت دسترسی داشته باشید مگر اینکه طبق برنامه ای که طراح برای شما چیده است پیش بروید. ابتدا شما مجبورید که تمامی توضیحات او را راجع به محصولش بخوانید. پس از اتلاف وقت زیاد در صفحه اول، در پایین صفحه لینکی قرار داده شده است که با آن شما می توانید به صفحه دوم انتقال داده شوید. دوباره، باید تمامی مطالب صفحه دوم را بخوانید تا بتوانید به صفحه بعدی راه پیدا کنید. حتی اگر از قبل تصمیم خود را برای خرید این محصول گرفته باشید، باز هم باید تمامی این مراحل را طی کرده و تمام مطالب را بخوانید.

چنین وب سایت هایی اصلا به مزاج بازدید کنندگان خوش نمی آید و اکثر آنها را از خرید منصرف می کند. کارآمدی چنین وب سایت هایی بسیار پایین است و طراحی این وب سایت ها باعث کاهش خریدها می شود.

یکی از ابتدایی ترین قوانین در فروش اینترنتی این است که شما نباید بازدید کننده خود را مجبور به بازدید از چندین صفحه قبل از رسیدن به دکمه خرید یا دانلود نمایید. این کار اصلا به صلاح نیست و مزه تلخی را زیر زبان بازدید کنندگان می برد و معمولا باعث می شود آنها از خرید منصرف شوند. مطمئنا شما خواهید توانست برخی از افراد را برای خرید محصولات، پس از آنکه این مطالب را خواندند ترغیب کنید، ولی از طرف دیگر شما بقیه افراد را قانع می کنید که آن فردی نیستید که میخواهند با او تجارت کنند. وب سایت متفاوت است با فروشنده زنده. افراد هر زمانی که بخواهند می توانند فروشگاه شما را ترک کنند. و این کار را می کنند. بیشتر افرادی که وب سایتی را به منظور خرید بازدید می کنند، نمی خواهند متون طولانی بخوانند. آنها آنجا هستند تا محصولی که می خواهند را خریداری نمایند. به تاخیر انداختن این خرید تنها و تنها منجر به آسیب رسیدن به تجارت و کسب و کار شما می شود. وقتی من می گویم که شما باید محصولات را به همراه صفحه توضیحات محصول ارائه دهید، منظور من این نیست که شما باید همه افراد را مجبور به خواندن این توضیحات کامل قبل از خرید نمایید. همیشه یک لینک برای افرادی که می خواهند توضیحات زیاد را بخوانند تهیه کنید تا افرادی که می خواهند به آن صفحات منتقل شوند.

آیتم های ضروری در نوار هدایت سایت

در یک سایت تجاری، لینک های مشخصی برای تمامی افرادی که به وب سایت شما می آیند باید در دسترس باشد. ساده ترین راه برای انجام این کار این است که این لینک ها را در نوار ناوبری سایت خود قرار دهید. اگر نمی دانید که نوار ناوبری چیست، نگاهی به وب سایت royalwebco.com بیاندازید. در بالای صفحه یک سری دکمه هایی که با آن می توانید به صفحات اصلی وب سایت دسترسی پیدا کنید می بینید. نوار ناوبری شما حتما لازم نیست که در بالای سایت شما باشد. می توانید آن را در سمت راست یا پایین قرار دهید. هرچند آیتم های زیر را حتما باید داشته باشید:

محصولات: این لینک، لینکی برای صفحاتی ست که تمامی محصولات شما را لیست می کند. اگر شما محصولات خیلی زیادی دارید که در یک صفحه جا نمی گیرند، می توانید صفحات محصولات را به صورت دسته بندی تهیه کنید به طوری که از صفحه اصلی در دسترس باشند.

ترتیب: باید ترتیب این صفحات را مشخص نمایید.

لیست قیمت: همانطور که قبلا به آن اشاره شد، لیست قیمت، کارآمدی وب سایت شما را افزایش می دهد.

پشتیبانی: باید یک لینک به صفحاتی که راه های ارتباطی میان شما و مشتری را معرفی می کند داشته باشید.

درباره ما: از آنجایی که شما محصولاتی را می فروشید، شما باید صفحه “درباره ما” داشته باشید تا درباره شما به مشتریان توضیح دهد.

نتیجه گیری:

در بستر اینترنت، خدمات به مشتریان با یک وب سایت کارآمد ارائه می شود. این که شما چگونه وب سایت خود را طراحی می کنید مشخص خواهد کرد که آیا مشتریان شما محصول مورد نظرشان را از وب سایت شما خریداری می کنند یا از وب سایت رقیبتان.

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *